Fremtiden er dyster?
Det går galt. Så simpelt er det, hvis man skal tro de mange sci-fi film. På en eller anden måde skal menneskeheden nok få ødelagt verden, hvad enten det er robotter der overtager, eller genmodificerede sygdomme der slår os ihjel.
På samme måde er der mange, der gerne vil gøre RFID til den store trussel mod samfundet. Det vil føre til overvågning, både fra staten og store griske firmaer. Alt hvad vi gør, vil blive registreret, og vi vil blive bombarderet med spam, hvor vi end befinder os. Vores privatliv vil stort set forsvinde, og politistaten vil lure om hjørnet.
Et alternativ til dette dystre billede kunne være et samfund, hvor forbrugere vil være i stand til at få oplyst alle detaljer om de produkter de køber. Der vil være færre forfalskede produkter, og færre vil blive syge af at spise fordærvet mad. Hospitalerne vil blive effektiviseret, og ingen vil få forkert medicin pga. journalfejl. Vi vil forurene mindre pga. effektiviseret transport, og vi vil genbruge bedre pga. nemmere sortering.
Så hvilket af disse scenarier vil blive realiseret?
Virkeligheden vil nok ligge et sted midt imellem. RFID vil hverken udradere privatlivet, eller redde hele verden. Men mange af de positive visioner kan blive virkelighed, og er allerede ved det. Så er det op til os alle sammen at udnytte mulighederne, imens vi holder et vågent øje med dem som kan finde på at misbruge dem.
Hvis du vil vide mere om fremtiden med RFID, kan du smutte over til RFID Journal, hvor grundlæggeren Mark Roberti kommer med sine holdninger til spørgsmålet.

